• OGŁOSZENIE

          • Dyrektor szkoły informuje, że od 2 stycznia zmienia się forma dożywiania dzieci. Teraz wchodzi zestaw 3 x zupa  i 2 x II danie w ciągu tygodnia. Koszt (tylko wsad do kotła ) wynosi 4,73 złoty, resztę dopłaca gmina.

            Prosimy zgłaszać do wychowawców klas deklaracje o zamiarze korzystania z tej formy dożywiania za pośrednictwem dziennika Librus lub telefonicznie.

            Przypominamy również, że od poniedziałku, to jest 2 stycznia 2023 roku wracamy do nauki szkolnej po przerwie świątecznej. 

          • BYĆ JAK IGNACY

          • Zapewne wiecie, że nasza szkoła realizuje program Być Jak Ignacy. W listopadzie uczestnicy programu poznawali właściwości wody, o czy informowaliśmy Was na naszym szkolnym fampage, no i na szkolnej gazetce. Grudzień doświadczył wielu uczniów, a tym samym uczestników projektu chorobami. Ci, którzy się nie rozchorowali brali udział w kolejnym cyklu zajęć, pt. „Astronomia i układ słoneczny”. Zajęcia były okazją do spotkania z wielkim astronomem Mikołajem Kopernikiem i  poznania założeń teorii heliocentrycznej, której propagatorem był nasz rodak z Torunia. Uczniowie odkrywali, doświadczali, badali i przy okazji dobrze się bawili. Okazało się także, że niektórzy uczestnicy projektu interesują się już od jakiegoś czasu astronomią i mogli podzielić się swoją wiedzą na ten temat. Uczniowie już czekają na kolejny etap zajęć z Ignacym. Ciekawe co to będzie?

             

          • W KRĘGU POEZJI ADAMA MICKIEWICZA

          • 16 grudnia 2022r. uczennice klasy ósmej – Karolina Kopeć i Małgorzata Zięba uczestniczyły  w VII Wojewódzkim Konkursie Recytacji Poezji Adama Mickiewicza w ZSS im. Adama Mickiewicza w Jaśle. Karolina recytowała fragment „Pana Tadeusza” a Małgorzata balladę „Świteź”. Konkurs w tym roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem, w obu kategoriach rywalizowało 24 uczestników. Nasze uczennice zaprezentowały wysoki poziom. Chociaż   nie stanęły na podium, to ich prezentacja była naprawdę godna uwagi.
            Gratulujemy odwagi! Życzymy kolejnych scenicznych występów.

          • ŻYCZENIA

          • NIECH ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
            BĘDĄ PEŁNE RADOŚCI, WYTCHNIENIA, 
            I ZATRZYMANIA OD SZUMU
            DNIA CODZIENNEGO...

            WSZELKICH ŁASK, DOBRA I NADZIEI
            NA CZAS BOŻEGO NARODZENIA
            ORAZ SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
            ŻYCZĄ:


            DYREKTOR, GRONO PEDAGOGICZNE, UCZNIOWIE ORAZ RODZICE PSP W KOMOROWIE


          • Z NARODZENIEM JEZUSA BYŁO TAK...

          • "Z NARODZENIEM JEZUSA BYŁO TAK..." słowami tej pastorałki rozpoczęły się pierwsze po okresie pandemi jasełka w naszej szkole. Uczniowie klasy trzeciej i czwartej zaprezentowali sceny, które wydarzyły się ponad dwa tysiące lat temu: zwiastowanie, poszukiwanie noclegu przez Józefa i Maryję, srogiego i zadufanego Heroda, pokłony pastuszków i trzech króli... Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Wszyscy młodzi aktorzy doskonale wywiązali się z przydzielonych im ról. Po jasełkach był czas na wspólną modlitwę pod przewodnictwem proboszcza Andrzeja Caga, który jeszcze mocniej przybliżył zebranym atmosferę tamtych dni. Nie odbyło się bez rozdania nagród dla uczniów biorących udział w szkolnych i gminnych konkursach. Na zakończenie tego uroczystego dnia odbyły się wigilie klasowe, podczas których uczniowie i nauczyciele składali sobie życzenia z okazji zbliżających się świąt. Zapraszamy do galerii. 

          • GRUDNIOWE SPOTKANIA Z TEATREM

          • 12 grudnia 2022r. po raz kolejny mieliśmy okazję spotkać się z żywym słowem; wybraliśmy sięMdo SOK-u w Nowej Dębie na spektakle Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Obejrzeliśmy dwie sztuki teatralne. Pierwsza nosiła tytuł: „Ania z Zielonego Wzgórza” i była adaptacją lektury szkolnej o tym tytule. Druga to: „Pan Tadeusz-obrazy”- bardzo ważne przedstawienie, bo epopeja jest lekturą egzaminacyjną.  Dla klas VI i VII było to wprowadzenie do omawiania dzieła w przyszłości, natomiast kl. VIII – utrwaliła wiedzę  o świecie przedstawionym w utworze. Oba spektakle podobały się  i dostarczyły  wielu emocji. Na uwagę zasługują: gra aktorów, scenografia, muzyka. Charakteryzacja bohaterów pomogła w przeniesieniu się w czasy, w których toczyły się akcje obu utworów. Dziękujemy reżyserom, scenografom, choreografom, aktorom NTE  za ciekawe przedstawienia.

            Spotkania teatralne dodajemy do ulubionych :).

          • LEKCJA MUZEALNA

          • 8 grudnia 2022 r. uczniowie klas IV - VIII uczestniczyli w lekcji muzealnej on-line pt.
            „Życie i twórczość Marii Konopnickiej”. Lekcję w formie wykładu i prezentacji multimedialnej on-line, transmitowanej za pomocą platformy Teams prowadził pan Paweł Bukowski Dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. 

            Celem lekcji było przedstawienie postaci poetki, której twórczość jest nam bliska; szczycimy się tym, że nasza szkoła nosi Jej imię. W 2022 roku obchodzimy  ROK  MARII KONOPNICKIEJ ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 180. rocznicy urodzin autorki „Roty”.

            Lekcja była interesująca; poznaliśmy losy M. Konopnickiej, niełatwe czasy, w których żyła i tworzyła. Ciekawostką dla niektórych były informacje o działalności oświatowej poetki w zakresie nauczania młodych i zdobycia przez nich wykształcenia.

            Spotkanie z Dyrektorem  dostarczyło wiedzy, poszerzyło horyzonty myślowe słuchaczy.

          • MIKOŁAJKOWE ZABAWY W GOK

          • Oprócz pisania listu do świętego Mikołaja oraz prezentów, które przynosi, nasi młodsi uczniowie wzięli równiez udział w zabawach mikołajkowych przygotowanych  przez GOK w Majdanie Królewskim. W zorganizowanych ciekawie grach, zabawach, konkursach, tańcach... nasze dzieciaki przeżyły niezapomniane chwile. Jak zwykle dużym powodzeniem cieszył się kącik "malowanie twarzy". Cała impreza połączona była z akcją charytatywną dla mieszkańca naszej gminy - Łukasza Zięby. To była doskonała okazja, aby pokazać nasze wsparcie i pomoc dla drugiej, potrzebującej osoby. Los Łukasza nie jest nam obojętny - widać było duże zaangażowanie, wspólne działanie wielu osób. Na zebranych czekały pyszne babeczki, pierniczki, ciasta, pierogi... Cieszymy się, że też możemy chociaż odrobinę wspomóc intensywną i kosztowną rehabilitację Łukasza. Aby zostać świętym Mikołajem nie trzeba wiele - każdy z nas może nim być. 

          • W STRONĘ PRZESZŁOŚCI - MOJA HISTORIA, MÓJ KOMORÓW

          •   Dnia 30 listopada 2022r. w naszej szkole gościliśmy ks. Marka Flisa, który wygłosił prelekcję na temat historii Komorowa i okolic. Było to kolejne spotkanie w ramach obchodów rocznicy powstania naszej miejscowości. Ks. Marek przedstawił początki osadnictwa na terenach Puszczy Sandomierskiej. Niektórych słuchaczy wprawiła w zdumienie  informacja, że już w 1571r. w historycznych zapisach pojawia się wątek związany z ustanowieniem urzędu leśnego na terenie Komorowa. Leśnictwo  w tamtych czasach było dzierżawą, na której gospodarowano przy pomocy osad ludzkich. Dowiedzieliśmy się o zajęciach naszych przodków: bartnictwo, bednarstwo, obsługa łowów i wyręby, ochrona puszczy. Słowo mówione zostało potwierdzone tekstami źródłowymi: kopiami dokumentów, fotografiami i starymi mapami, na których zaznaczone były karczmy i zabudowania folwarczne. Zaciekawienie wzbudziły dokumenty przedstawiające spis ludności zamieszkujących niegdyś naszą miejscowość.  Oglądaliśmy też fotografie z dawnych lat; sprzed wojny i te powojenne. Dzięki zaprezentowanym fotografiom z dawnych lat mogliśmy dostrzec zmiany zachodzące w wyglądzie otoczenia, stroju mieszkańców. Prelegent opowiedział o swoim warsztacie badawczym, tj. cennych wywiadach rodzinnych, ze znajomymi, o zapisach w księgach parafialnych, w kronikach muzealnych. Podkreślił, iż ważne jest, aby rozmawiać o tym, co jest już historią.

            Środowe spotkanie wzbudziło nasze zainteresowania, dostarczyło nam wiedzy o naszej małej ojczyźnie, pokazało, jak ciekawie i twórczo można spędzić czas. 

          • "CHEMICZNE TRIO"

          • W czwartek (pierwszego grudnia 2022 roku), odbyła się w PSP w Majdanie Królewskim pierwsza edycja gminnego konkursu  „Chemiczne Trio”. Uczniowie klas ósmych z gminy Majdan Królewski zmagali się z testem zawierającym pytania z dziedziny chemii z działu „Atomy i cząsteczki”. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością praktycznego wykorzystania układu okresowego pierwiastków chemicznych  oraz bilansowania równań reakcji chemicznych- na szczęście wszyscy doskonale poradzili sobie z tym zadaniem. Komorowską szkołę godnie reprezentowali uczniowie: Katarzyna Kodyra, Michał Kopeć i Dawid Pająk – zajmując I miejsce w gminie. Po zakończonym teście uczestnicy konkursu obejrzeli film przybliżający życie i twórczość patronki Szkoły Podstawowej w Majdanie Królewskim – Marii Skłodowskiej-Curie. Odbył się również pokaz doświadczeń chemicznych, który przeprowadzili podopieczni pani Ewy Chmielowiec – organizatorki konkursu. Były to między innymi: „tęcza w probówce”, „chemiczny ogród”, „chemiczne znaki drogowe” czy „znikający styropian”. Pokazy wzbudziły zainteresowanie i uznanie oglądających. Dziękujemy organizatorom za stworzenie przyjaznej atmosfery, a naszym uczniom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

          • KONKURS O ŚWIĘTYM ANDRZEJU BOBOLI

          • W dniu 18.11.2022r w SP Klatki odbył się dekanalny konkurs wiedzy o świętym Andrzeju Boboli, pod tytułem: „Niestrudzony bohater Chrystusowy". Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI: Faustyna Krawiec i Milena Zięba - dziewczyny otrzymały wyróżnienia. Gratulujemy wiedzy o świętym, który jest jednym z patronów Polski.

          • Andrzejkowe wróżby

          • Andrzejki  są długo oczekiwane i wnoszą wiele emocji. Zgodnie z tradycją zeszłych lat klasa VIII i VII zadbabły o moc wrażeń dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Przygotowały jaskinie wróżek, gdzie można było zasięgnąć opinii wyroczni i dowiedzieć się co nas czeka. W balonikach, które przebijały młodsze dzieci,  czekały przepowiednie. Oprócz tego można było zjeść coś smacznego, ponieważ równocześnie odbywał się Dzień smakosza. 

          • JESIENNĄ PORĄ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          • Świetlica szkolna jest miejscem, w którym uczniowie naszej szkoły mogą miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić czas w gronie rówieśników przed i po lekcjach. Nasza świetlica zapewnia atrakcyjne zajęcia uwzględniając potrzeby edukacyjne oraz rozwojowe dzieci i młodzieży. Uczniowie mają tutaj czas na swobodne zabawy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Korzystają z licznych gier i zabawek edukacyjnych zgromadzonych w świetlicy. Uczniowie mają również możliwość przebywania na świeżym powietrzu, oglądania ciekawych prezentacji czy słuchania muzyki. Chcesz ciekawie spędzić czas? Zapraszamy do nas! Fotorelacja w galerii zdjęć :).