Za nami już kolejny cykl zajęć z programu Być jak Ignacy.
W tej serii zajęć dzieci badały jakie jest oddziaływanie siły wokół nas i co dzięki temu oddziaływaniu dzieje się z człowiekiem i otaczającymi go przedmiotami.
W pierwszej części zajęć z tej serii badaliśmy siłę tarcia. Dzieci przeprowadziły doświadczenie przy wykorzystaniu równi pochyłej. Przygotowane wcześniej przez nauczyciela obiekty ustawiły w rzędzie na brzegu ławki. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, który przedmiot będzie “najszybszy” i pierwszy zacznie się ześlizgiwać z ławki, gdy wolno będziemy ją podnosić.
Siła tarcia. Pomiędzy dwoma stykającymi się przedmiotami (stół i przedmioty o różnej chropowatości) występuje siła, którą fizycy nazywają siłą tarcia. Ta siła zależy właśnie od rodzaju powierzchni, jakie się ze sobą stykają. Gładki przedmiot będzie szybciej się poruszał po skośnej ławce. Na co dzień, również spotykamy się z siłami tarcia np. na placu zabaw. Gdyby powierzchnia zjeżdżalni nie była gładka, jazda po niej nie byłaby tak szybka i przyjemna
Sprawdziliśmy czym jest siła odśrodkowa, Przeprowadzając doświadczenie z kulką ukryta w szklance.
Siła odśrodkowa. Siła odśrodkowa to siła, którą możemy odczuwać, np. kręcąc się na karuzeli. Czujemy ją, gdy kręcimy się bardzo szybko i mamy wrażenie, że coś wypycha nas “na zewnątrz”, jakbyśmy mieli z niej wypaść. Tak jak kulka wyskakuje po podniesieniu szklanki.
W realizacji tej części zajęć pomogła nam p. Monika Margańska-Wilk, która na co dzień jest nauczycielem fizyki w klasach VII i VIII.
Nauczycielka wytłumaczy dzieciom, że w fizyce istnieją pojęcia ładunków dodatnich i ujemnych. Ich podstawową cechą jest to, że się przyciągają (przeciwieństwa się przyciągają). Przeprowadziła dla uczniów doświadczenia i na własne oczy dzieci zobaczyły , jak to działa. Pomoce wykorzystane to baloniki i papierki, a nawet pieprz! Stało się tak dlatego, że balon przez tarcie otrzymał ładunek ujemny, a pierz miał ładunek dodatni, a ładunki o przeciwnych znakach się przyciągają.
Grawitacja. Grawitacja to zjawisko powszechne w całym wszechświecie. Działa na wszystko – na małe dzieci, zwierzęta oraz na wielkie planety i samoloty! Odczuwamy ją każdego dnia, dzięki niej możemy chodzić i biegać, ponieważ Ziemia nas przyciąga. Gdyby nie ona, unosilibyśmy się w powietrzu! To właśnie grawitacja sprawia, że męczymy się, np. skaczą.
Ile tu mieliśmy zabawy i jakie udało nam się wyprowadzić wnioski, no i nawet nagraliśmy dla was filmik.Przeprowadziliśmy doświadczenie, które pozwoli zasymulować warunki nieważkości, takie, jakich doświadczają astronauci np. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zapraszamy do oglądania😊
Pani Monika pomogła dzieciom zrozumieć dlaczego niektóre rzeczy spadają szybciej, a inne wolniej chociaż ważą tyle samo. Ziemska grawitacja przyciąga wszystkie obiekty, niezależnie od ich masy, z taką samą siłą. Dla potwierdzenia nauczycielka poprosiła dzieci, aby upuściły kartkę i obserwowały, jak opada. Następnie mają zrobić to ponownie, jednak tym razem kartka powinna być zgnieciona w kulkę. Jak widać, w drugiej próbie obiekt spada znacznie szybciej, choć jego masa nie uległa zmianie. Potwierdza to, że kluczowy jest opór powietrza.
Dzieci wykonały także doświadczenie z miotłą – starały się znaleźć środek ciężkości. Pani Monika pokazała nam także siłomierze i zaznajomiła z prawem NEWTONA.
Teraz już nie będziemy bać się fizyki w starszych klasach. Bardzo dziękujemy za pomoc w realizacji projektu.