10 kwietnia 2018 odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Słowem malowane” zorganizowany przez PSP im. Marii Skłodowskiej- Curie w Majdanie Królewskim. Uczestnicy prezentowali utwory polskich poetów m. in. Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Naszą szkołę reprezentowali: Jagoda Pachucka z klasy V, która wygłosiła wiersz pt. „Babulej i Babulejka” oraz Kacper Wójcik uczeń z klasy VI – wykonał słynny utwór „Okulary”. Wiersz niezwykłej podróży Babuleja i Babulejki został zauważony i Jagoda zdobyła II miejsce.
„SŁOWEM MALOWANE”- Gminny konkurs recytatorski
GMINNY KONKURS WIEDZY- „ŚWIĘTY STANISŁAW KOSTKA- OZDOBA POLSKIEJ KRAINY” – Brzostowa Góra 14.04.2018
Po raz pierwszy na Brzostowej Górze został zorganizowany konkurs wiedzy religijnej. Przedmiotem zmagań pierwszej edycji konkursu była wiedza o życiu i świętości naszego wielkiego rodaka- Stanisława Kostki. Z naszej szkoły zostało wyłonionych dwóch uczestników w drodze eliminacji. Byli to Paweł Rębisz z klasy VII i Alicja Wójcik z klasy VI. Uczniowie rzetelnie się przygotowywali i sumiennie podeszli do tematu. Efektem zmagań było zdobycie wyróżnienia przez Alicję Wójcik. Gratulujemy.
Konkurs matematyczny 1 z 10
7 kwietnia w Cmolasie odbyła się kolejna edycja konkursu matematycznego. Co roku zmagają się w nim pary uczniów z terenu powiatu rozwiązując zadania i odpowiadając na pytania komisji. W tym roku naszą szkołę reprezentowali Fabian Puzio i Aleksandra Stec. Mimo wielkiej siły do walki i samozaparcia, niestety nie udało się im zakwalifikować do dalszego etapu. Dziękujemy jednak za godne zeprezentowanie szkoły i wyiłek.
I GMINNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI RELIGIJNEJ
24 kwietnia 2018 w Majdanie Królewskim odbył się I Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej zorganizowany przez PSP im. Ks.Kard. Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, Fundację imienia Ks.Kard. Adama Kozłowieckiego i Gok w Majdanie Królewskim. Naszą szkołę reprezentowały Paulina Kołcz z klasy VI, Ewelina Kłek z klasy VI, Katarzyna Ziętek z klasy III, Magdalena Tereszkiewicz z klasy II. Mamy spore sukcesy, ponieważ Paulina zdobyła II miejsce, a Katarzyna wyróżnienie. Gratulujemy!
„Nieś poezjo słowa piękne…”
Pod takim hasłem 21 marca obchodziliśmy w Naszej Szkole Światowy Dzień Poezji (ustanowiony przez UNESCO w 1999r.). Święto to ma na celu popularyzację twórczości literackiej, promocję czytania, pisania i wydawania poezji. Niezmiernie nam miło, iż z tej okazji gościliśmy autorki prozy i poezji z Podkarpacia: p.Celinę Depę i p.Martę Świderską-Pelinko. Obie należą do Związku Literatów Polskich. P.Marta ponadto jest wydawcą książek.
Spotkanie rozpoczęło się o godz.10.30, wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VII oraz nauczyciele; słowo powitania wygłosiła P.Ewa Łeptuch, dyrektor szkoły.
W części wstępnej wysłuchaliśmy piosenek: ”Bez słów” w interpretacji uczennic klasy VII i słynnej „Stokrotki” wykonanej przez dziewczęta z kl.V. Po zaprezentowaniu wierszy p.Celiny Depy: „Powiedz”, „Zdziwienie” rozpoczęliśmy rozmowę na temat pracy twórczej autorek.
Panie odpowiadały na pytania uczniów dotyczące: początków twórczości, pomysłów literackich, wyboru odbiorcy, narzędzi pracy i specyficznej pracy wydawcy. Panie barwnie i wyczerpująco odpowiadały na pytania uczniów, w trakcie prezentowały własne utwory.
Następnie p.Marta Świderska zgodnie z zamysłem zaprosiła uczestników do wspólnych zmagań literackich. Tworzyliśmy akrostych pt. „Wiosna radosna”.
Na zakończenie uczniowie wymienili się spostrzeżeniami i refleksjami . Spotkanie podobało się wszystkim. Uświadomiło, że każdy może podjąć próbę pisania wierszy, że drzemie w nas potencjał, wystarczy obserwować rzeczywistość, wyrażać emocje, a to w połączeniu z talentem i pracą może uczynić na poetami. Czego wszystkim z okazji Światowego Dnia Poezji serdecznie życzymy.
Organizatorki: Agata Majka-Stec, Urszula Rozmus i Ania Zięba-Kurda dziękują p.dyrektor, nauczycielom i uczniom za pomoc w przygotowaniu spotkania.
Zaczarowana skrzynka.
W dniu 14 marca zawitał w naszej szkole nietypowy teatr, a mianowicie - japoński teatrzyk kamishibai. Kamishibai to teatrzyk obrazkowy, papierowy teatr albo teatr ilustracji ukryty w drewnianej skrzynce - butai. Służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Zajęcia zorganizowała biblioteka szkolna, a autorski program realizowała Pani Anna Bryk, kierownik kolbuszowskiej Filii PBW w Rzeszowie.
Dzieci z kl.I i II , a także przedszkolaki po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania. Na początku spotkania zastanawiały się, w jaki sposób drewniana skrzynka stanie się teatrzykiem. Wszystko wyjaśniło w momencie, gdy wspólnie z panią bibliotekarką wypowiedziały zaklęcie: „Abrakadabra, hokus pokus”.
Tematem zajęć teatralnych w oddziale przedszkolnym była historia o groszku, na podstawie japońskiej bajki pt. „Groszki” oraz wzruszająca opowieść o przyjaźni "Szukając Marudka". Dzieci z klas pierwszej i drugiej wysłuchały kolejnych bajeczek:; „Legenda o Skarbniku” – najsłynniejszą śląską legendę o duchu wszystkich kopalń; „Rower Walentynki”- doskonały punkt wyjścia do rozmowy o asertywności oraz legendę "O Lechu, Czechu i Rusie" - opowieść o początkach państwa polskiego.
To były bardzo kreatywne zajęcia, uczniowie z entuzjazmem angażowali się w rozmowę o wartościach, które niosły przedstawione utwory.
ZAPROSZENIE
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Komorowie zaprasza w dniu 08.III.2018r. od godziny. 1300 do godz. 1400 na zapisy dzieci 5-cio i 6-cioletnich do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2018/2019
Aby przybliżyć Państwu naszą szkołę zapraszamy wraz z dziećmi do zapoznania się z naszą ofertą, zwiedzania szkoły oraz zabawy w oddziale przedszkolnym.
Dzieciom w oddziale przedszkolnym zapewniany:
- Wszechstronny rozwój
- Indywidualne podejście do każdego ucznia
- Ciepła atmosferę
- Pełną opiekę dydaktyczną i wychowawczą
Możliwości korzystania z dodatkowych zajęć rozwijających pasje:
- Zajęcia z języka angielskiego
- Zajęcia z rytmiki (odpłatnie)
- Wyjazdy na basen (odpłatnie)
- Wyjazdy na przedstawienia teatralne-współpraca z GOK w Majdanie K.
- Możliwość skorzystania z sali komputerowej oraz tablicy interaktywnej
- Współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną i pomoc logopedyczna
- Zajęcia na nowym placu zabaw i w sali gimnastycznej
- Zajęcia z religii
Nauczyciel wychowawca młodych pokoleń.
W dniu 3 marca 2018 w Sandomierzu odbył się diecezjalny zjazd dla nauczycieli i katechetów z naszej diecezji . Delegację z naszej szkoły stanowiły p. D. Krystel i p .J. Stolarz oraz Ks. diakon Grzegorz Wasąg. Zjazd zorganizowano w ramach obchodów 200- jubileuszu powstania diecezji Sandomierz. Podczas spotkania dziękowano Bogu za wiele pokoleń nauczycieli, wychowawców i edukatorów, którzy na każdym etapie dziejów lokalnego Kościoła wkładali wiele trudów w przekazywanie wiedzy, proces wychowawczy młodego pokolenia i tworzenie chlubnych tradycji szkolnych. Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem pasterza naszej diecezji Ks. bp. Krzysztofa Nitkiewicza z udziałem Ks. bp. Edwarda Frankowskiego i wielu kapłanów z całej diecezji .Słowo Boże do licznie zebranych na Eucharystii pedagogów wygłosił prorektor KUL Ks. dr hab. Andrzej Kiciński, który podkreślił ,że Kościół zawsze był zaangażowany w proces nauczania i wychowania.
Dalsza część spotkania miała miejsce w Katolickim Domu Kultury, gdzie na przychodzących czekała kawa, herbata i ciasto. Po poczęstunku zebrani nauczyciele mogli wysłuchać tematycznych wykładów. Podczas pierwszego wykładu pt. „Szkoła wychowująca – od wyzwań do zobowiązań” prof. dr hab. Zbigniew Gaś mówił o zagrożeniach w procesie wychowania oraz o zobowiązaniach wychowawczych. W drugim wykładzie ks. dr Jerzy Dąbek mówił o wzorcach nauczyciela wychowującego w historii Diecezji Sandomierskiej. Przedstawił kilka postaci związanych z działalnością wychowawczą prowadzoną na terenie diecezji w parafiach, środowisku, szkołach instytucjach wychowawczo – opiekuńczych. Mówił także o znaczącej roli katechety w procesie wychowania młodego człowieka. – Postawa katechety ma uczyć modlitwy, ukazywać jej znaczenie dla codziennego funkcjonowania chrześcijanina, musi to wypływać z własnej praktyki katechety – jego osobistego rozmodlenia i życia zasadami Ewangelii – wskazywał ks. J. Dąbek. Na zakończenie kilka słów do zebranych wygłosiła podkarpacka Kurator Oświaty p. Małgorzata Rauch, która podziękowała za zaproszenie na jubileuszowe obchody i za współpracę Kościoła na niwie nauczania i wychowania
WALENTYNKI
14 lutego jak co roku w szkole świętowaliśmy dzień Świętego Walentego. Z tej okazji została uruchomiona poczta Walentynowa. Przez trzy dni do wielkiej koperty na korytarzu uczniowie wkładali walentynki, które 14 lutego zostały wręczone adresatom przez Samorząd Uczniowski. W tym roku było ich bardzo wiele. Oprócz tego chętni uczniowie mogli sobie zrobić zdjęcie w specjalnie przygotowanej scenerii - szablonie z sercami. Jak zwykle był to jeden z najmilszych dni w roku.
CZAS NA CHWILĘ ROZRYWKI
W dniu 27.02 2018r do naszej szkoły przyjechali artyści cyrkowi z cyrku "O'BIMBOLANDO", w ciągu 45 min uczniowi mogli obejrzeć wesoły i ciekawy program: pokazy żonglerki, sztuczki klauna, występ kobiety gumy - akrobacje, a nawet taniec z wężem. Dzieci miały okazję podziwiać sprawność, spryt i umiejętności artystów, a także ich umiejętności aktorskie. Niektórzy uczestnicy pokazu brali również udział w pokazach. Klaun, który rozbawiał publiczność swoimi sztuczkami i zapewniał doskonałą zabawę był wielokrotnie nagradzany przez widzów gromkim oklaskami. Oklasków i okrzyków podziwu nie zabrakło także podczas pokazu kręcenia obręczami hula-hop, artystka w pewnym momencie obracała ich aż 15,zwinnie poruszając swoim ciałem Dreszczyk emocji ogarnął widownię, gdy na scenie pojawiła się tancerka z prawdziwym wężem. Najodważniejsi mogli go nawet dotknąć.
Występ dostarczył zebranym wielu przeżyć i oczywiście był okazją do śmiechu.
„Razem odkryjemy świat programowania”
Od drugiego półrocza rozpoczęły się w szkole dodatkowe zajęcia z podstaw programowania dla dzieci z kl. I, II, III. Programowanie uczy między innymi logicznego myślenia, kreatywności, cierpliwości, wytrwałości. Uczniowie biorący udział w szkoleniu uczą się podstaw sztuki programowania. Podczas zajęć poznają podstawy programowania bez komputera, uczą się kodowania dochodzą do rozwiązania problemu manipulując drobnymi przedmiotami, np. klockami czy odczytując szyfr. Dzieci dowiadują się, że do konkretnego problemu czy zadania programistycznego można podchodzić w różny sposób poszukując ciekawych dróg rozwiązań, a przy okazji doskonale się bawią.
„O miłości na scenie”
14 lutego 2018 r. 43 uczniów z kl.0,I,II,III pod opieką pań wychowawczyń obejrzało spektakl teatralny, pt. „Roszpunka” na podstawie baśni braci Grimm. Spektakl przygotowany przez profesjonalnych aktorów teatru "PANTEATR" z Wrocławia, odbył się w SOK-u w Nowej Dębie. Uczniowie zwrócili uwagę na kostiumy i oprawę wizualną, a także na efekty świetlne i dźwiękowe. Oprócz wrażeń estetycznych z pewnością była to także okazja do nauki zachowania w placówkach kulturalnych i integracji dzieci z młodszej grupy szkolnej.
Z życia klasy trzeciej.
Semestr drugi na dobre rozpoczęty. W klasie trzeciej sporo rozmaitych wydarzeń. Chcemy pochwalić się niektórymi, które odbyły się w ostatnim czasie.
W dniu 14.02.2018r tuż po feriach wyjechaliśmy z murów naszej szkoły do ośrodka SOK-u w Nowej Dębie, gdzie wraz z innymi dziećmi i naszymi młodszymi kolegami obejrzeliśmy spektakl teatralny „Roszpunka”. Była to okazja by podpatrzeć jak swobodnie na scenie poruszają się profesjonalni artyści wcielając się czasami w kilka postaci w czasie jednego spektaklu.
Niektórzy z nas uczestniczą w zajęciach świetlicowych w czasie których bawią się i uczą, a także mają okazję rozwijać swoje talenty plastyczno techniczne pod opieką nauczycieli wychowawców.
Kilkoro z nas bierze udział w programie „Razem odkryjemy świat programowania” .Na tych zajęciach w mniejszej grupie powoli nabywamy umiejętności, które będziemy mogli wykorzystać na dalszym etapie podczas pracy z programem Scratch na komputerze.
Miesiąc luty pożegnaliśmy smakowicie, wykonując „wesołe kanapeczki” mniam aż ślinka cieknie.
Teraz w oczekiwaniu na wiosnę poznajemy świat wykonując różne doświadczenia i rozwiązując zadania.
Klasa III z wychowawczynią
BAJKOWY BAL KARNAWAŁOWY
20 stycznia 2018 w naszej szkole odbył się bal karnawałowy.
Grupa młodsza czyli dzieci klas 0,I,II,III bawiła się w bajkowej scenerii na naszej świetlicy pod przewodnictwem wodzireja p. Damiana Wdowiaka już od godziny 13.00.Na bal przybyły także dzieci, które jeszcze nie uczą się w naszej szkole. Wiele dzieci założyło różnorakie kostiumy więc tańczyły królewny, elfy, a także policjanci, żołnierze, strażacy, a także kotki, pieski, spider -man i żółw nindża i inne ciekawe przebrania. Wszystkim dzieciom dopisywały humory i chętni brali udział w zabawach, konkursach i tańcach. Wszystkie dzieci nagradzane były cukierkami i balonikami.
Od godziny 16.00 na salę balową wkroczyli starsi uczniowie z kl. IV, V, VI .Dla nich wodzirej również przygotował zabawne konkursy jak również zaproponował tańce w rytm muzyki pop dance, hip-hop, a także disco-polo.
Podczas balu opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas, którzy także brali udział w tańcach zwłaszcza w grupie młodszej. Jak zwykle podczas takich szkolnych imprez niezawodni byli rodzice, którzy przygotowali dla dzieci pyszny poczęstunek( ciasto, herbatkę i różne rodzaje zapiekanek) Bardzo dziękujemy za pomoc i współpracę.
Już dziś zapraszamy wszystkich za rok na kolejny bal.
Dzień Babci i Dziadka
W mroźny zimowy dzień 19.01.2018r, jak co roku w okolicy Dnia Babci i Dziadka, do naszej szkoły przybyli specjalnie zaproszeni goście, seniorzy naszych rodzin czyli kochani dziadkowie. Tego dnia wnuki, zaprosiły seniorów na przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów kl. IV i kl. V w reżyserii pani R.Kopeć i pani E.Puk. Natomiast najmłodsi uczniowie z klas 0,I,II,III wykonali tematyczne wesołe piosenki dedykujące je tym których tak bardzo kochają. Po występach dzieci pani dyrektor E. Łeptuch złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim przybyłym gościom. Natomiast ks. A. Cag do wszystkich życzeń dołączył jeszcze modlitwę. Po uroczystości przybyli goście zostali zaproszeni na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek. Trzeba jeszcze dodać, że jak co roku babcie i dziadkowie odwdzięczyli się wnukom za ich piękne występy nie tylko gromkimi brawami ale także całym mnóstwem słodkich łakoci. Wnuki natomiast podarowały swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane piękne laurki. To bardzo piękna tradycja, która nadal będzie kontynuowana w naszej placówce.
Akcja Kolędnicy Misyjni 2017
Corocznie uczniowie , należący do Koła Misyjnego wraz z innymi chętnymi do pomocy wolontariuszami wyruszają po kolędzie do mieszkańców naszej miejscowości .Śpiewają kolędy i zbierają datki do skarbonek dla potrzebujących. Tego roku mali przyjaciele misji kwestowali na rzecz dzieci z Syrii i Libanu. Łącznie w akcję zaangażowało się 25 uczniów z klas IV, VI i VII a także z oddziału gimnazjalnego. Kolędowali w czasie przerwy świątecznej w dniach 27,28,29 grudnia 2017r. Udało się zebrać nie małą kwotę sięgającą blisko 3000 tyś. złotych.
Podsumowanie i podziękowanie za udział w akcji odbyło się 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego w kościele parafialnym w Komorowie na mszy św. o godz.10.30.KS. A. Cag podziękował małym kolędnikom za udział w akcji. Słowa podziękowania skierował także do mieszkańców naszej parafii , którzy bardzo życzliwie przyjmowali kolędujących.
21 stycznia grupa misyjna wyjechała na uroczystości do Radomyśla nad Sanem gdzie odbył się Jubileusz Misji w ramach obchodzonej 200 rocznicy powstania diecezji sandomierskiej. Na to spotkanie przybyły grupy kolędników misyjnych z całej diecezji by wspólnie dziękować za misyjną działalność Kościoła. Uroczystej mszy św. przewodniczył Ks.bp Nitkiewicz ordynariusz diecezji, a homilię wygłosił bp. Piotrowski ordynariusz diec. Kieleckiej. Po mszy św. był koncert chóru z Ukrainy i chóru z Majdanu Królewskiego, poczęstunek, przemarsz orszaku kolędniczego oraz telekonferencja z misjonarkami posługującymi w Ugandzie. Spotkanie podsumowały wspólne tańce w auli domu rekolekcyjnego.
V edycja Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek.
W dniu 11.01.2018 r. odbyła się w GOK-u w Majdanie Królewskim V edycja Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek dla przedszkolaków.
Na to ważne wydarzenie przybyły delegacje przedszkolaków z wszystkich przedszkoli i zerówek. Nasz oddział przedszkolny reprezentowali: Amelka Zięba, Bartek Socha i Oliwier Wagner, śpiewając pastorałkę „Bosy pastuszek.” Dzieci bardzo pięknie zaśpiewały, pokonując ogromny stres. Za swój występ otrzymały dyplomy i nagrody.
Mikołajowy worek pełny książek
Uwielbiają go wszyscy - dorośli i dzieci, bogaci i biedni, mieszkańcy dużych miast i małych miasteczek. Święty Mikołaj odwiedza nas 6 grudnia i w wieczór wigilijny. Z tej okazji uczniowie klas I, II, III zostali obdarowani przez bibliotecznego Mikołaja prezentami książkowymi. Mikołaj w towarzystwie reniferków oraz wspaniałych elfów w czasie przerwy przekazał prezenty dzieciom starszych klas, które pragnęły spędzić świąteczną przerwę z książką w ręku. Niestety „nic nie może wiecznie trwać”. Musieliśmy pożegnać Szanownego Gościa, który śpieszył się z wizytą do innych dzieci. Zapraszamy za rok!
Imieniny biblioteki.
Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych Święto jest organizowane co roku w miesiącu październiku od 1999 roku przez INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL (Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego).
Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: “Książka nas łączy”.
Z okazji święta Bibliotek Szkolnych uczniowie szkoły zostali zaproszeni na Imieniny Biblioteki. Każdy, kto w dniu 27 października wypożyczył książkę, częstowany był kawałkiem smakowitego ciasta. W bibliotece pojawiło się Drzewko Książek, którego gałązki zapełniły się listkami z tytułami książek, jakie powinny znaleźć się na półkach biblioteki szkolnej.
Jestem czytelnikiem z Pluszowym Misiem.
W naszej szkole z okazji Dnia Pluszowego Misia (25 listopada) odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika biblioteki szkolnej. Z okazji święta uczniowie przynieśli ulubione maskotki, małe i duże, bure i kolorowe, nowiutkie i z wytartym futerkiem. W spotkaniu uczestniczyli członkowie gimnazjalnego koła bibliotecznego „Bibliofanii”.
Dzieci zapoznały się z historią tej popularnej zabawki-przytulanki. Przyjęły do swego grona smutnego Wielkiego Misia, który się rozpogodził, kiedy dzieci nadały mu imię - Piłkarz. Zadowolony Miś zaprosił pierwszoklasistów do zabawy tanecznej razem ze swoimi maskotkami. W czasie imprezy dzieci wysłuchały bajeczki o Misiu Uszatku, rozwiązywały bajkowe zagadki, brały udział w słodkich zawodach, malowały misie. Największą atrakcją okazało się poszukiwanie zgłodniałego Piłkarza, który usnął z beczką miodziku w bibliotece wśród książek.
W tym momencie nastąpił najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na czytelnika. Uczniowie dowiedzieli się o najważniejszych zasadach postępowania z książką. Pani bibliotekarka Urszula Rozmus w obecności wychowawczyni klasy I p.Danuty Krystel odebrała złożone przyrzeczenie i przy pomocy pióra pasowała pierwszoklasistów na czytelnika. To była bardzo doniosła chwila, dzieci ze wzruszeniem ściskały dłoń Wielkiemu Misiowi i odbierały zakładki do książek.
Archiwum Aktualności