W piątek 26 stycznia odbyły się warsztaty kulinarno- edukacyjne zorganizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w ramach "Programu dla szkół". W zajęciach wzięli udział uczniowie klas I-III oraz IV-V. Najpierw przedstawiona została prezentacja, podczas której uczniowie dowiedzieli się między innymi jakie witaminy i minerały znajdują się w produktach spożywczych i dlaczego ważne jest, aby posiłki były urozmaicone. Prowadząca zademonstrowała również ile cukru znajduje się w sokach oraz napojach typu Cola. Zwróciła uwagę na uważne czytanie etykiet. Następnie uczniowie udali się na stołówkę, gdzie przygotowywali pyszne i zdrowe posiłki. Za aktywny udział w zajęciach klasy otrzymały zestaw do założenia ogródka klasowego. Zapraszamy do galerii.
WARSZTATY KULINARNE
EKOMISJA - NIE MARNUJĘ I DBAM O PLANETĘ!
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacji ekologicznej
“Ekomisja w podstawówce”!Ekologia to temat, który należy podejmować w polskich szkołach podstawowych. Co możemy zrobić, aby ograniczyć marnowanie zasobów, w tym żywności? Jak zadbać jednocześnie o nasze zdrowie i naszej planety?
Celem projektu jest zwiększanie świadomości ekologicznej wśród uczniów, nauczycieli, opiekunów.
Skąd się bierze żywność? - to pytanie jest hasłem przewodnim tegorocznej edycji „ Ekomisji w podstawówce.” W trakcie zajęć uczniowie poznają proces produkcji i wytwarzania żywności, dowiadują się jak jej marnowanie wpływa na środowisko i zużywa zasoby oraz jak ograniczać to zjawisko. Ważnym elementem programu jest również przekazanie wiedzy o bezpieczeństwie żywności, zdrowym odżywianiu i diecie przyjaznej planecie.
Ekomisja to inspirujące materiały dla nauczycieli – o tym jak wzbudzić w uczniach refleksję nad stanem naszej planety, jak zmieniać nawyki i działać dla dobra środowiska. Scenariusze lekcji, które tworzyli eksperci Federacji Polskich Banków Żywności oraz doświadczeni metodycy zostały dopasowane do potrzeb różnych grup wiekowych.
Szkolny koordynator: Aneta Piekarz
POŻEGNANIE KSIĘDZA ANDRZEJA
18stycznia społeczność szkolna wypowiedziała słowa podziękowania wobec Księdza Andrzeja Caga, za niemal 27 lat pracy katechetycznej w naszej szkole. Pani dyrektor Agata Majka - Stec podziękowała w imieniu nauczycieli, uczniów i rodziców za ogromny wkład i oddanie w pracy z dziećmi i młodzieżą na katechezach, w grupach liturgicznych oraz w czasie letniego wypoczynku. Następnie wypowiedzieli się przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców. Były kwiaty, upominek, uściski, życzenia i wspomnienia.
Księże Andrzeju, życzymy zdrowej i spokojnej emerytury, dziękujemy za lata posługi i zapraszamy do nas w każdej wolnej chwili.
CO SŁYCHAĆ NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
No właśnie, co słychać na świetlicy szkolnej? Co porabiają tam uczniowie? Czy są zadowoleni? Czy się dobrze bawią? Myślę, że najlepiej na te pytania odpowiedzą miny naszych uczniów na zamieszczonych zdjęciach :). Zapraszamy do galerii.
WYWIADÓWKA
Serdecznie zapraszamy rodziców naszych uczniów na wywiadówkę śródroczną, która odbędzie się
24.01.2024r.(środa).
ŚWIATOWY DZIEŃ POPCORNU
Popcorn jest to jedna z najpopularniejszych przekąsek podczas seansów filmowych, zarówno tych domowych, jak i w kinach. Cieszy się tak dużą popularnością, że ma nawet swój specjalny dzień. Nasi uczniowie to również smakosze popcornu. Z tej okazji 18 stycznia w szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Popcornu.
Na zajęciach świetlicowych dzieci poznały historię popcornu oraz skąd się wzięła jego nazwa. Nazwa popcorn pochodzi od angielskiego słowa „popped corn”, które w potocznym tłumaczeniu oznacza wystrzelona kukurydza.
Uczniowie zapoznali się także z zastosowaniem kukurydzy. Największą atrakcją była możliwość obserwowania procesu prażenia kukurydzy w maszynie do robienia popcornu. Przekąska, która została przygotowana w szkole z prażonych ziaren kukurydzy zmieniających się podczas obróbki w miękką i chrupiąca masę, sprawiła dzieciom ogromną radość. Wyrażały to podczas degustacji. Wiele razy padało pytanie: Kiedy znowu w szkole będzie popcorn?
Popcorn jest to jedna z najpopularniejszych przekąsek podczas seansów filmowych, zarówno tych domowych, jak i w kinach.
Warto organizować takie dni w szkole.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Droga babciu, drogi dziadku
wszyscy bardzo was kochamy
i dlatego właśnie dzisiaj,
w wasze święto wam śpiewamy.
W piątek 19 stycznia gościliśmy zacnych gości - Kochane Babcie i Kochanych Dziadków. Goście przybyli na zaproszenie swoich wnuków. Wnuczęta przygotowały program artystyczny, na który składały się wiersze, piosenki, tańce i jasełka. Popłynęły też życzenia pełne ciepłych słów oraz wybrzmiało gromkie sto lat. Życzenia do seniorów skierowała również pani dyrektor Agata Majka-Stec. Oczywiście nie mogło obyć się bez słodkiego poczęstunku, który został przygotowany przez nasze niezawodnie mamy z trójek klasowych - bardzo im dziękujemy za zaangażowanie.
Kochane Babcie, kochani Dziadkowie! Życzymy Wam dużo zdrowia, młodzieńczej energii, cierpliwości dla wnucząt oraz spełnienia wszystkich marzeń!
Zapraszamy do galerii.
WYJAZD NA LODOWISKO
Lodowisko w Majdanie Królewskim zostało otwarte. Klasy od IV do VIII rozpoczęły w piątek (12 stycznia) sezon jazdy na łyżwach. Nie straszne im były niskie temperatury czy upadki na lód. Uczniowie przez dwie godziny doskonalili swoje umiejętności łyżwiarskie solo, w duetach lub grupowo. Pod koniec wycieczki wszyscy zgodnie stwierdzili, że umieją już jeździć na łyżwach i wybierają się po południu na dodatkowy trening. Sezon na łyżwy uważamy za otwarty. Zapraszamy do galerii.
PRZERWY Z GRAMI PLANSZOWYMI
W czwartek 10 stycznia po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień gier planszowych”. Wszyscy uczniowie podczas przerw mogli ćwiczyć swoją spostrzegawczość, pamięć oraz logiczne myślenie ( tak przy okazji przypominamy, że w niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Logiki). Uczniowie od najmłodszych do najstarszych, chętnie dobierali się w pary, drużyny i rywalizowali a przy tym dobrze się bawili. Widząc zaangażowanie uczniów w ten rodzaj rozrywki, zastanawiamy się nad wprowadzeniem na stałe takiej formy spędzania przerw. Zapraszamy do galerii.
GMINNE ZAWODY W TENISIE STOŁOWYM
W czwartek 10 stycznia odbyły się gminne zawody w tenisie stołowym. Miło nam poinformować, że reprezentacja dziewczyn z klasy piątej zajęła I miejsce, a chłopców miejsce III. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
PSZCZOŁY - NASI MALI PRZYJACIELE
W poniedziałek 8 stycznia Pasieka Imago zaprosiła naszą szkołę do wzięcia udziału w projekcie RATUJ PSZCZOŁY-ZASIEJ NASIONA! Spora grupa chętnych uczniów brała udział w ciekawych warsztatach pszczelarskich.
W trakcie spotkania uczniowie poznali wiele ciekawych informacji dotyczących życia pszczół i pracy pszczelarza. Tematyka warsztatów dotyczyła następujących pytań:
Dlaczego pszczelarz nosi kombinezon?
Produkty pszczele. Co? Jak? Gdzie jest zrobione i wyprodukowane?
Użądlenie to nic strasznego. Jak zachowywać się w towarzystwie pszczół?
Akcesoria pszczelarskie, czyli co pszczelarzowi jest niezbędne do pracy w pasiece?
Jak pszczelarz przygotowuje pszczoły na zimę?
Czy pszczoły zapadają w sen zimowy?
Czym karmimy pszczoły na zimę?
Jak pomóc pszczołom w zimie?
Czy w zimie można zaglądać do ula?
Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali upominki: świeczki z wosku pszczelego, dyplomy „ młodego pszczelarza”, odznaki młodych pszczelarzy i mały słoiczek miodu z pasieki Imago.
Ciekawy sposób prowadzenia warsztatów, poznanie produktów pszczelich, wspólne robienie świec z węzy pszczelej zaciekawił wielu „przyszłych pszczelarzy".
JASEŁKA SZKOLNE
A Światłość w ciemności świeci...
Ten tekst z Ewangelii Świętego Jana był motywem przewodnim Jasełek, które zostały przedstawione w piątek 22 grudnia 2023 roku. Artyści z klas młodszych i oddziału przedszkolnego wcielili się w tradycyjne role i z wielkim zaangażowaniem odegrali sceny z historii bożonarodzeniowej. Cały spektakl był przeplatany tradycyjnymi kolędami i pastorałkami. Nasze świąteczne spotkanie swoją obecnością zaszczycili goście: przedstawiciele rodziców, radni sołeccy, strażacy i nauczyciele emeryci. Po Jasełkach wszyscy składali sobie życzenia i przełamali się opłatkiem. Następnie zgodnie z tradycją naszej szkoły wszyscy uczniowie zasiedli do wigilijnego poczęstunku. Zapraszamy do galerii.
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
A Światłość w ciemności świeci....
Dziękujemy wszystkim za świąteczne życzenia, które wpłynęły do naszej szkoły
i przesyłamy życzenia dla Was, dla wszystkich ludzi dobrej woli, Rodziców, Uczniów i Nauczycieli. Niech narodzony Jezus Wam błogosławi!Życzy Dyrekcja i Rada Pedagogiczna.
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY W PIĄTEK 22 GRUDNIA
W piątek 22 grudnia odbędą się JASEŁKA oraz WIGILIA SZKOLNA według harmonogramu:
9:30 - JASEŁKA SZKOLNE
11:00 - WIGILIA SZKOLNA
12:20 - ODWÓZ DO DOMU AUTOBUSEM SZKOLNYM
W razie potrzeby szkoła zapewnia świetlicę szkolną do godziny 15 : 30
Zachęcamy do udziału we wspólnym szkolnym świętowaniu w stroju galowym.
Przerwa świąteczna:
27 grudnia 2023r. - 1 styczeń 2024r.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Pierwszoklasiści czytelnikami biblioteki szkolnej.
Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście włączeni w poczet czytelników naszej biblioteki.
Głównym elementem dnia pasowania na czytelnika był udział uczniów w grze terenowej „W poszukiwaniu Mikołajowej girlandy”. Pierwszoklasiści mieli za zadanie odszukanie bombek z mikołajkowej girlandy. Po wykonaniu zadań czyli rozwiązaniu zagadek literackich i działań matematycznych otworzyła się przed uczniami skrzynka z bombkami liczbowo-literowymi. Po ułożeniu bombek w ciągu rosnącym utworzone zostało hasło „Czytaj książki - będziesz wielki”. Następnie wszyscy uczniowie złożyli uroczystą przysięgę, po której zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Każdy uczeń, już jako czytelnik, otrzymał książkę pt.„Prawnuczka dziadka” wydaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” ufundowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na koniec spotkania przyszedł czas na najważniejsze – na pierwsze wypożyczenie książki.
Życzymy naszym najmłodszym czytelnikom, aby czytanie książek stało się od tej pory ich ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu.
WYCIECZKA KLAS IV-VIII DO MIELCA
14 grudnia (czwartek) 40 osobowa grupa uczniów naszej szkoły była na wycieczce edukacyjno-rekreacyjnej w Mielcu.
Pierwszy punkt programu stanowiła wizyta w firmie DOHMEYER, gdzie uczniowie mogli dowiedzieć się czym zajmuje się firma i jaki jest zakres jej działania na rynku pracy. W firmie powitała nas pani Marta Piórek, która otoczyła nas troskliwą opieką. Prowadzacy prezentację pan Fabian - prezes firmy, jest Belgiem i nie mówi po polsku, dlatego można było sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego. Poznaliśmy pracę inżynierów przy komputerach, a następnie zwiedziliśmy halę produkcyjną, gdzie powstają ogromne zamrażarki komorowe wykorzystywane w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Uczniowie mogli zaobserwować jakie jest działanie ciekłego azotu. Pobyt w firmie zakończył się bardzo miłym akcentem, każdy uczestnik otrzymał prezent od firmy - kamizelkę odblaskową i plecak z drobnym wyposażeniem. Dla klas 7 i 8 była to praktyczna lekcja z doradztwa zawodowego.
Drugi punkt naszego wyjazdu to zabawa w Parku trampolin, gdzie przez półtorej godziny uczniowie mogli rozładować nadmiar energii jak i poprawić kondycję fizyczną; skacząc, wspinając się czy grając w siatkówkę. Miłym akcentem było spotkanie z Mikołajem. Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni i uśmiechnięci. Dziękujemy panu Adamowi Wójcikowi za pomoc w organizacji wycieczki i pani Małgorzacie Siwiec za koordynację wyjazdu. Zapraszamy do galerii.
PROGRAMOWANIE ROBOTÓW
Za nami już kolejne zajęcia z programowania
,,W gry na kompie gramy; tajniki ich tworzenia poznamy".
Grupa chętnych uczniów aktywnie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych doskonaląc swoje umiejętności. Projekt został sfinansowany przez Regionalną Fundację Rozwoju Regionalnego "Serce" w ramach konkursu Akademia Kreatywności, za co serdecznie dziękujemy.
KONKURS ŚWIĄTECZNY
Serdecznie zapraszamy uczniów klas 1-3, klas 4-6 do wzięcia udziału w świetlicowym konkursie na „Najładniejszy łańcuch choinkowy" (karnawałowy) 2023 i ozdobę świąteczną.
REGULAMIN KONKURSU
„Najładniejszy łańcuch choinkowy (minimum 2 m) 2023” i ozdobę świąteczną.
Cel konkursu
1. Celem konkursu jest:
• kultywowanie tradycji świątecznych;
• integracja świetlicy.
Założenia ogólne
1. Organizatorem konkursu jest Świetlica Szkolna.
2. Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-III oraz klas IV-VI
3. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi 22 grudnia 2023 r.
4. Nagrodzonych zostanie sześć osób.
Zasady konkursu
1. Konkurs polega na wykonaniu łańcucha choinkowego (karnawałowego).
2. Łańcuch choinkowy (karnawałowy) można wykonać z dowolnego materiału. Organizator sugeruje, by przy wykonaniu łańcucha wykorzystać lekkie konstrukcje, gdyż wszystkie prace będą stanowiły dekorację szkoły.
3. Łańcuch choinkowy (karnawałowy) musi być złożony z pojedynczych elementów wykonanych własnoręcznie, przez uczestników konkursu, a nie z gotowych, zakupionych w sklepie.
Kryteria oceny
1. W zależności od długości łańcucha przyznane zostaną punkty od 1 do 5.
2. Za estetykę i oryginalne wykonanie osobno przyznane zostaną punkty od 1 do 5.
3. Dyskwalifikacja ucznia może nastąpić w przypadku, gdy elementy łańcucha choinkowego (karnawałowego) są elementami zakupionymi w sklepie.
4. Prace (łańcuchy choinkowe) przechodzą na własność szkoły i nie będą oddawane.
Organizatorzy wykonane przez uczniów zostaną wykorzystane do dekoracji choinki szkolnej.
5. Gotowy łańcuch i inne ozdoby opisane imieniem, nazwiskiem i klasą należy przynieść do świetlicy do dnia 15 grudnia 2023 r.
PODZIĘKOWANIA
Nasza szkoła zaangażowała się w zbiórkę rzeczy dla schroniska. Karma, koce, ręczniki, miski i inne akcesoria powędrowały do bezdomnych psów i kotów. Dziękujemy wszystkim, którym los zwierząt nie jest obcy i zaangażowali się w zbiórkę dla przytuliska w Majdanie Królewskim. Cieszymy się, że nasi uczniowie mają wielkie serca.
MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE
6 grudnia - wizyta Świętego Mikołaja - radość i uśmiech dzieci.
Zapraszamy do galerii :).
Archiwum Aktualności