• Historia szkoły

• Początki zorganizowanej Oświaty szkolnej w Komorowie sięgają 1890 r kiedy to założono Szkołę jednoklasową z jednym pracującym nauczycielem. Taki stan rzeczy przetrwał do 1919 r. W tymże roku skierowano do Komorowa drugiego nauczyciela, jednak Szkoła nadal była jednoklasowa. Dopiero w 1924 r. Szkoła w Komorowie została przeorganizowana na szkołę dwuklasową, której kierownikiem został Michał Palidwór.; do Komorowa został on przeniesiony z Mechowca, gdzie uczył od 1919 r. Pan Michał Palidwór pochodził z powiatu tarnopolskiego; był Rusinem wyznania greko-katolickiego. Urodził się w 1883 r. Pracę nauczycielską rozpoczął w 1905 r. Od 01 maja 1921 r. posiadał pełne kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela. Był osobą samotną, bardzo zasadniczą, twardo dochodzącą swoich racji, o czym świadczy fakt doprowadzenia do zamknięcia szkoły w Mechowcu ze względu na złe warunki higieniczno-sanitarne.

Komorowska Szkoła, mimo że jednoklasowa i o jednym nauczycielu w okresie autonomii galicyjskiej, dobrze wychowywała i wpajała zasady patriotyzmu – z Komorowa mamy odnotowanych ochotników, którzy w 1920 r. poszli bronić nowo odrodzoną Ojczyznę przed nawałą bolszewicką. Tymi ochotnikami byli : Jan Baracz i Władysław Ziętek.

W 1924 r. kiedy to nasza Szkoła została przeorganizowana w szkołę dwuklasową, nauczanie odbywało się w budynku drewnianym o dwóch salach lekcyjnych. Budynek pokryty był strzechą i obity deskami. Kierownik posiadał mieszkanie służbowe oraz do jego dyspozycji był ogród szkolny o powierzchni 7,5 ara oraz 67,25 ara gruntów ornych.

Drugą siłą nauczycielską, która uczyła wtedy w naszej Szkole była Maria Marta Rokitowska. Była ona osobą samotną, narodowości polskiej. Urodziła się w 1900 r., pracę rozpoczęła 01 maja 1924 r., posiadała pełne wykształcenie średnie zakończone egzaminem dojrzałości.

Michał Palidwór pełnił funkcję Kierownika Szkoły nieprzerwanie do wybuchu II wojny światowej. W okresie międzywojennym oprócz kierownika Szkoły w Komorowie uczyli następujący nauczyciele : wymieniona wyżej Maria Marta Rokitowska, Helena Gorzkowska, Maria Barańska, Julia Kucha, Anna Wójtowicz, Irena Starszedlówna, Wincenty Bogaczawicz, Wiesława Winiarska, Mieczysław Pietrus. Mimo, że w 1927 r. Szkoła została przemianowana na 4-klasową, a w 1938 r. otrzymała II stopień organizacyjny, to każdego roku szkolnego uczyło w niej tylko po dwóch nauczycieli, łącznie z Kierownikiem Szkoły.

W związku z wybuchem wojny w 1939 r. naukę w Szkole rozpoczęto dopiero 20 września, ale uczono tylko do października 1939 r., gdyż nauczyciele, tj. Kierownik i Mieczysław Pietrus zostali uwięzieni. Nauka została wznowiona z końcem listopada 1939 r. Uczono jednak bez podręczników, pomocy naukowych, które uległy zniszczeniu.

1 marca 1940 roku kierownikiem Szkoły został P. Marczyk, a nauczycielem pomocniczym P. Barć. 24 marca 1941 r. zawieszono nauczanie, wieś została wysiedlona , zniszczono meble i wyposażenie Szkoły.

Z dniem 1 stycznia 1944 r. Komorowska Szkoła wznowiła swoją działalność. Nauczała w Niej wówczas Aniela Czachor. Od 1 września 1944 r. do Szkoły wraca i ponownie obejmuje Jej kierownictwo Michał Palidwór, a Aniela Czachor nadal pracuje jako nauczycielka.

Kierownik Szkoły przy pomocy miejscowych gospodarzy zakupuje w Zarządzie Zakładów Metalowych w Nowej Dębie baraki, które zaadoptowano na budynek szkolny i pomieszczenie gospodarcze.

Nauka wtedy odbywała się ze względu na trudne warunki lokalowe i dużą liczbę uczniów – 196 na cztery zmiany.

Od 1 kwietnia 1945 r. kierownictwo Szkoły objęła Eugenia Kowalska. Oprócz niej nauczała nadal Aniela Czachor. Powołały one Komitet Rodzicielski, który przystąpił do remontu budynku szkolnego. W wyniku remontu wyremontowano 2 sale i można było uczyć 233 uczniów na 2 zmiany. Wtedy też rozpoczęły tu pracę w charakterze nauczycieli P. Bagińska i P. Gawryś.

1 marca 1948 r. kierownikiem Szkoły zostaje Edward Hałka. Od 1 września tegoż roku uruchomiono klasę VI-tą i w Szkole nauczało 5-u nauczycieli : Edward Hałka – Kierownik Szkoły, Maria Sarama, Aniela Czachor, Zofia Cholewa, Stanisław Gawryś.

15 stycznia 1949 r. Kierownikiem Szkoły zostaje ponownie Aniela Czachor. Szkoła zostaje przemianowana na siedmioklasową.

Od 1 października 1951 r. zatrudnionych było 6-u nauczycieli

( Czachor, Leń, Luba, Wąsik, Litwin, Szelast ).

28 listopada 1956 r. oddano do użytku nowy jednopiętrowy budynek szkolny, w którym nauka odbywa się do tej pory.

Kolejni Kierownicy i Dyrektorzy naszej Komorowskiej Szkoły to : Jan Ochalik, Władysław Brudz, Edward Kopeć, Stanisław Fryc, Dariusz Bździkot, Ewa Łeptuch.

( na podstawie opracowania Wojciecha Mroczki ).